Autor Wątek: Ferma norek w Sobieszczanach Kolonii  (Przeczytany 19085 razy)

Redaktor

• Moderator Globalny
  • Stały bywalec
Ferma norek w Sobieszczanach Kolonii
« dnia: 12-11-2012, 18:13 »
Czy w Sobieszczanach Kolonii w pobliżu źródeł Nędznicy powinna powstać ferma norek licząca ponad 23 tys. szt. tych futrzaków? Przeciwko inwestycji zjednoczyli się prawie wszyscy mieszkańcy tej części wsi. Protestują trzeci miesiąc. Ostatnią ich nadzieją jest zablokowanie inwestycji poprzez zaskarżenie uchwały rady gminy o zmianach w planie zagospodarowania przestrzennego gminy z listopada 2005 r. W uchwale tej dopuszczono przeznaczenie gruntu na którym ma powstać ferma z upraw polowych na cele urządzeń rolnictwa (fermy). Proszę o wyważone i merytoryczne wypowiedzi w temacie.

Jest już piąte obwieszczenie wójta i decyzja wójta w sprawie przedwsięwzięcia budowy fermy norek
http://www.niedrzwica.bip.mbnet.pl/images/stories/Obwieszczenia/obwieszczenie%20W%C3%B3jta%20Gminy%20Niedrzwica%20Du%C5%BCa%20z%20dnia%2013%20listopada%202012%20r..pdf
« Ostatnia zmiana: 18-11-2012, 22:12 wysłana przez Redaktor »

Andrzej Pyda

• Nowy
  • *
Odp: Ferma norek w Sobieszczanach Kolonii
« Odpowiedź #1 dnia: 27-11-2012, 20:38 »
Bardzo dobrze zadane pytanie. Najlepszą odpowiedź na to czy ferma ta powinna powstać powinniśmy uzyskać od osób uchwalających tę uchwałę, tj radnych IV kadencji Rady Gminy Niedrzwica Duża. Z protokołu sesji z dnia 24.11.2005 roku wynika że obecnych na sesji było 14 radnych którzy jednogłośnie przyjęli Uchwałę dotyczącą zmian w planie zagospodarowania przestrzennego Gminy Niedrzwica Duża.  Z członków Rady IV kadencji nieobecny był tylko radny z Koloni Sobieszczany Wiesław Kanios.
Przyjęcie tej uchwały poprzedziło przyjęcie uchwały w sprawie uchwalenia zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Niedrzwica Duża.
Uchwały te podejmowała miedzy innymi ówczesna radna Gminy Niedrzwica Duża Elżbieta Karczyńska - Mierzyńska.
W artykule z ostatniego Niedrzwiczaka nie dowiedzieliśmy się niczego na temat okoliczności uchwalania tych uchwał.
Może na łamach tego forum dowiemy się od pani Elżbiety Karczyńskiej - Mierzyńskiej czegoś więcej na ten temat.
« Ostatnia zmiana: 27-11-2012, 20:40 wysłana przez Andrzej Pyda »

Redaktor

• Moderator Globalny
  • Stały bywalec
« Odpowiedź #2 dnia: 27-11-2012, 21:12 »
Uchwały te podejmowała miedzy innymi ówczesna radna Gminy Niedrzwica Duża Elżbieta Karczyńska - Mierzyńska.W artykule z ostatniego Niedrzwiczaka nie dowiedzieliśmy się niczego na temat okoliczności uchwalania tych uchwał. Może na łamach tego forum dowiemy się od pani Elżbiety Karczyńskiej - Mierzyńskiej czegoś więcej na ten temat.
Żadna tajemnica, jako radna głosowałam w dobrej wierze za uchwałą o zmianach w planie zagospodarowania przestrzennego gminy w listopadzie 2005 r. Niestety ówczesny radny z Sobieszczan słynął z absencji na posiedzeniach kolegialnych organów władzy samorządowej i z perspektywy lat mogę ocenić, że niewłaściwie reprezentował swoich wyborców, przez co pozostali radni nie byli dostatecznie doinformowani i uczuleni w tym temacie. Jako radna zostałam wprowadzona w błąd (inni radni też) przez ówczesnego wnioskodawcę zmian w planie, a obecnego członka rodziny inwestora, który miał przenieść istniejącą, dużo mniejszą fermę na nową lokalizację, maksymalnie pod las, a nie rozwijać wielkie przedsiębiorstwo. Nie kryłam tego na spotkaniu mieszkańców z inwestorem w Urzędzie Gminy w dn. 15.10.2012 r., powiedziałam to w twarz obecnemu na spotkaniu wnioskodawcy i dodatkowo przestrzegałam obecnych radnych przed takimi oszustwami. Ponadto jak radny A. Pyda dobrze słyszał przeprosiłam za to mieszkańców, a wnioskodawca zmian w planie nie zareagował na moje wystąpienie. Mieszkańcom życzę by skutecznie zaskarżyli w sądzie administracyjnym tę uchwałę i by żadna ferma nie rozprzestrzeniała swoich "aromatów" w tej przepięknej okolicy. A w gazecie napisałam dostatecznie dużo i o wiele więcej niż inne lokalne media. Gdyby radny Pyda rzeczywiście dążył do prawdy i miał wolę objaśnienia i wyjaśnienia czegokolwiek, i wiedział komu służy, nie czepiał by się niewłaściwej strony. Dziwne, że nie dostrzega roli, jaką w przygotowanie uchwały odegrał ówczesny wójt gminy. R. Mirosław. Woli czepiać się szeregowej radnej niż funkcjonariusza administracji samorządowej, swojego doradcę w sprawach samorządowych, jak to niegdyś wspomniał w mediach regionalnych.
« Ostatnia zmiana: 27-11-2012, 23:00 wysłana przez Redaktor »

Redaktor

• Moderator Globalny
  • Stały bywalec
« Odpowiedź #3 dnia: 08-10-2013, 19:58 »
W dniu dzisiejszym (08.10.2013 r.) gmina przegrała sprawę z powództwa mieszkańców Sobieszczan Kolonii, którzy zaskarżyli uchwałę rady gminy Niedrzwica Duża z 2005 r. dotyczącą zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na działkach przeznaczonych pod lokalizację fermy norek w tej miejscowości. Wyrok jest nieprawomocny. Dodatkowo sprawa dla gminy się skomplikowała z innego powodu. Mianowicie inwestor, nie czekając na rozstrzygnięcie sądu administracyjnego, z początkiem 2013 r. otrzymał ze Starostwa pozwolenie na budowę fermy, rozpoczął ją i znacznie zaawansował. Jaki będzie finał tej batalii zobaczymy za jakiś czas.

Post scriptum: Dzisiaj, 15.10.2013 r. "Dziennik Wschodni" opublikował artykuł o orzeczeniu sądu administracyjnego w Lublinie w sprawie lokalizacji fermy norek w miejscowości Sobieszczany Kolonia. Pocieszająca dla gminy jest informacja, że sąd zakwestionował zmiany w planie, które zostały dokonane tylko w tej miejscowości. Pozostałe zmiany w innych częściach gminy są zgodne z prawem.
Link do artykułu: http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20131015/NEWS01/131019743
« Ostatnia zmiana: 15-10-2013, 11:42 wysłana przez Redaktor »