Autor Wątek: Budowa chlewni w Niedrzwicy Dużej  (Przeczytany 24346 razy)

Obywatel Niedrzwicy

 • Nowy
 • *
 • Wiadomości: 2
  • Zobacz profil
Budowa chlewni w Niedrzwicy Dużej
« dnia: 28-08-2013, 09:57 »
W Niedrzwicy Dużej przy ulicy Spółdzielczej planowana jest budowa dużej chlewni. Dnia 2 sierpnia ukazało się obwieszczenie w tej sprawie
http://ugniedrzwicaduza.bip.lubelskie.pl/index.php?id=79&p1=szczegoly&p2=731135
Przeciwko inwestycji są niemal wszyscy sąsiedzi. Złożyli oni wniosek przeciwko budowie chlewni w tym miejscu. Pod wnioskiem podpisało się ponad 120 osób.
Obawiają się, nie bezpodstawnie, że budowa tak dużego obiektu do hodowli trzody chlewnej negatywnie odbije się na ich standardzie życia.
Najdziwniejsze jest to, że plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza budowę obiektu o takim przeznaczeniu w tym miejscu.
Teren dookoła w większości przeznaczony jest pod zabudowę jednorodzinną. Dużo osób wykupiło tam działki pod swoje domy planując sprowadzenie się do naszej gminy, która według hasła jest gminą w której "chce się żyć". Z doświadczeń jakie mają mieszkańcy innych miejscowości w których działają podobne obiekty wynika, że zakres oddziaływania takiej chlewni (tu na myśli mam smród jaki towarzyszy tak dużej hodowli) wynosi nawet 2 km (a chlewnia planowana jest jakieś 1,5 km od centrum). Rodzi się więc pytanie jak taki obiekt wpłynie na całą naszą miejscowość?
Trzeba tu wspomnieć, że sama miejscowość Niedrzwica Dużą nie ma charakteru stricte rolniczego. Gospodarstwa rolne jeśli są to umieszczone są na jej obrzeżach i skupione na produkcji roślinnej.
Produkcja trzody chlewnej jeśli występuje to w bardzo małej skali. Położenie naszej miejscowości przy trasie nr. 19 w niewielkiej odległości od Lublina czyni ją bardzo atrakcyjną dla osób chcących wybudować dom. Należało by jeszcze dodać, że wzdłuż ulicy przy której planowana jest budowa przebiega trasa rowerowa, którą zwłaszcza w weekendy przejeżdża dużo rowerzystów.
I właśnie w tym kierunku (jako miejsca atrakcyjnego do zamieszkania) należało by upatrywać rozwoju naszej miejscowości. Z kolei w gminie nie brakuje miejscowości o charakterze stricte rolniczym, gdzie budowa takiego obiektu nie odbije się negatywnie na tak dużej liczbie osób.
Na spotkaniu z osobami przeciwnymi budowie chlewni, wójt starał się zająć stanowisko neutralne w tej sprawie, co też może się wydawać co najmniej dziwne (no bo jak można zrównać interes jednostki z interesem ogółu). Zrozumiałe jest to, że w obecnych czasach ważny jest rozwój każdego rodzaju przedsiębiorstw jednak nie powinien on odbywać się kosztem innych osób. Władze gminy wybrane w sposób demokratyczny (a więc przez większość) powinny to rozumieć.

Czy w naszej miejscowości powinien powstać obiekt o takim przeznaczeniu i wielkości?

komentator

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 70
  • Zobacz profil
Odp: Budowa chlewni w Niedrzwicy Dużej
« Odpowiedź #1 dnia: 28-08-2013, 21:00 »
Czy wiadoma jest skala tej inwestycji, ile zwierząt ma być w tej chlewni tuczonych? Tak czy siak okoliczni mieszkańcy będą mieli przechlapane. Niektórzy z nich mają to już od dawna. Tylko współczuć! Rodzi się kolejne pytanie, czy ponad czterotysięczna Niedrzwica D. ma zachować swój rolniczy charakter i pachnieć fetorem przemysłowych ferm świńskich, czy aspirować do rangi małego miasteczka i rozwijać się w tym kierunku. Włodarze gminy winni są odpowiedzieć mieszkańcom jaką mają wizję rozwoju największej miejscowości w gminie, dokąd zmierzają i jak to chcą osiągnąć? Przy okazji warto też udzielić mieszkańcom informacji co zamierzają zrobić z przemysłowym składem materiałów budowlanych w centrum Niedrzwicy Dużej? Kolejny przykład chaotycznej zabudowy i zagracania przestrzeni publicznej, zwłaszcza, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje w tym miejscu takiego składu.
« Ostatnia zmiana: 28-08-2013, 21:08 wysłana przez komentator »

Obywatel Niedrzwicy

 • Nowy
 • *
 • Wiadomości: 2
  • Zobacz profil
Odp: Budowa chlewni w Niedrzwicy Dużej
« Odpowiedź #2 dnia: 29-08-2013, 10:08 »
Czy wiadoma jest skala tej inwestycji, ile zwierząt ma być w tej chlewni tuczonych?
Ponoć ok 1500 sztuk. Tak dużego obiektu jeszcze w naszej gminie nie ma więc mieszkańcy nie zdają sobie sprawy jak będzie on oddziaływał na całą miejscowość nie tylko na najbliższe sąsiedztwo. Przy "sprzyjających" wiatrach hodowlę będzie czuć i w centrum. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że średnio jedna świnia produkuje 1,5t obornika rocznie a składuje się go przez pół roku to łatwo sobie wyobrazić jakiej wielkości pryzmy będą tworzone  :o . W najbliższym sąsiedztwie znajdują się zakłady przemysłowe, które też odczują przykry charakter hodowli trzody chlewnej. Tak więc wyraźnie widać, że sprawa dotyczy nie tylko najbliższego sąsiedztwa.
Rodzi się kolejne pytanie, czy ponad czterotysięczna Niedrzwica D. ma zachować swój rolniczy charakter i pachnieć fetorem przemysłowych ferm świńskich, czy aspirować do rangi małego miasteczka i rozwijać się w tym kierunku.
Moim zdaniem i myślę, że nie jestem w nim odosobniony, sama Niedrzwica D. już dawno stracił swój rolniczy charakter.

Redaktor

 • Moderator Globalny
 • Stały bywalec
 • *****
 • Wiadomości: 188
  • Zobacz profil
Odp: Budowa chlewni w Niedrzwicy Dużej
« Odpowiedź #3 dnia: 29-08-2013, 22:02 »
Coś mi się wydaje, że szykuje się powtórka z rozrywki. Parę miesięcy temu mieszkańcy Kolonii Sobieszczany protestowali przeciwko budowie mega fermy norek na swoim terenie. Dzisiaj mieszkańcy Niedrzwicy Dużej doświadczają podobnej sytuacji. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy z 2003 roku ustalił:

"c.  lokalizację ferm hodowlanych, gospodarstw ogrodniczych, obiektów obsługi rolnictwa i innych zaliczanych do działów specjalnych  rolnictwa, pod warunkiem, że nie będą kolidowały z zabudową i zostaną zachowane wymogi określone w przepisach szczególnych; wyklucza się lokalizację ferm hodowlanych zaliczanych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko przyrodnicze, dla których jest obligatoryjne sporządzanie raportu,

Zapis ten miał przeciwdziałać właśnie budowie przemysłowych ferm hodowlanych jako zagrożeniu dla środowiska naturalnego i wobec drobnych hodowców tuczników. Pytanie, czy tucz 1500 warchlaków to jeszcze drobna hodowla czy to już skala przemysłowa. Wydaje mi się, że diabeł tkwi w szczegółach i zależy od interpretacji prawa przez decydentów. Swoją drogą dziwię się inwestorowi, że próbuje robić coś wbrew sąsiadom, środowisku i swojej miejscowości. Pachnieć to to na pewno nie będzie.


Redaktor

 • Moderator Globalny
 • Stały bywalec
 • *****
 • Wiadomości: 188
  • Zobacz profil
Odp: Budowa chlewni w Niedrzwicy Dużej
« Odpowiedź #4 dnia: 11-09-2013, 23:21 »
Z inicjatywy mieszkańców Niedrzwicy Dużej na podstawie §21 i §22 statutu Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Niedrzwickiej zwołuje Nadzwyczajne Walne Zebranie, które odbędzie się w dn. 19 września 2013 r. (czwartek) o godz. 18 w sali kolumnowej GOKSiR w Niedrzwicy Dużej (I piętro). Celem Zebrania jest zajęcie stanowiska w sprawie planowanej budowy fermy świń w Niedrzwicy Dużej i przedłożenia go władzom samorządu gminnego.

Celem działania Towarzystwa jest m. in. ochrona zdrowia i przyrody oraz dbałość o estetykę otoczenia. W trosce o jakość życia mieszkańców naszej gminy dostrzegamy potrzebę i moralny obowiązek angażowania się naszego stowarzyszenia na rzecz ograniczania, minimalizowania lub zaniechania działań mających negatywne skutki na środowisko przyrodnicze i społeczne.
« Ostatnia zmiana: 11-09-2013, 23:23 wysłana przez Redaktor »

Niedźwiadek

 • Nowy
 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 75
  • Zobacz profil
Odp: Budowa chlewni w Niedrzwicy Dużej
« Odpowiedź #5 dnia: 20-09-2013, 05:52 »
Fakty pogorszonych warunków życia mieszkańców sąsiadujących z hodowlami przekraczającymi 60 dużych jednostek przeliczeniowych zwierząt (DJP – ponad 171 macior, 428 tuczników) są jednoznaczne. Uciążliwy odór, zanieczyszczenie wód powierzchniowych i gruntowych, duża koncentracja odchodów zwierzęcych stanowi zagrożenie mikrobiologiczne. Wśród bakterii, jakie mogą przedostawać się do wód lub przemieszczać wraz z powietrzem są: gronkowce, pałeczki z grupy Coli, streptokoki fekalne, laseczki różycy, prątki gruźlicy, chorobotwórcze gronkowce i paciorkowce, wirusy pryszczycy oraz różnorakie grzyby i organizmy pasożytnicze (np. tasiemce).
Przeprowadzona przez zespół badawczy Health Risk Management & Communication  ocena epidemiologiczna na terenie wsi Więckowice (gmina Dopiewo, województwo wielkopolskie), wykazała bezpośredni związek pomiędzy sąsiedztwem dużej fermy a częstotliwością występowania dolegliwości zdrowotnych (m.in. bólu głowy, kaszlu, piekących i łzawiących oczu) u ludzi mieszkających w jej pobliżu.
Zadaniem władz gminy, prócz fundamentalnego obowiązku działania na rzecz bezpieczeństwa zdrowotnego, jest też działanie w kierunku ekonomicznego rozwoju gminy. Niestety, usytuowanie dużej hodowli świń, w miejscu przeznaczonym pod rozwój mieszkalnictwa jednorodzinnego spowoduje spadek cen nieruchomości i pogorszenie warunków fitosanitarnych. Tego typu inwestycje wyhamowują też rozwój gospodarczy, gdyż okolica staje się mało atrakcyjna dla innych firm, szczególnie tych związanych z obsługą ludności, które na terenach wiejskich stanowią znaczny udział w dochodach budżetu.
Przemysłowa hodowla zwierząt to uciążliwe odory i znaczące przekształcenia krajobrazu ze względu na konieczność zagospodarowywania odchodów na stosunkowo dużych areałach. Są to czynniki, które skutecznie blokują możliwość rozwoju agroturystyki lub rolnictwa ekologicznego.
Tymczasem wójt A. Kuna mydli oczy lokalnym lemingom, że: rozumie ich problemy ale ma ręce związane prawem; że postara się skrupulatnie zbadać całą sprawę, że wyda decyzję środowiskową po wnikliwym badaniu ... ble ble ble. Krótko mówiąc, dla tych, którzy nie rozumieją zachowania A. Kuny - cytat z klasyka: "nie chcem ale muszem". Taki będzie efekt "tańca" wokół sprawy świńskiej, że po paru miesiącach udawania, jak to wójt "stara" się o dobro mieszkańców, wyda pozytywną decyzję środowiskową i powie: "robiłem wszystko co mogłem, ale prawo mi nie pozwoliło zachować się inaczej". TYMCZASEM OD WÓJTA MAMY PRAWO WYMAGAĆ JEDNOZNACZNEGO ZAJĘCIA STANOWISKA - BY POWIEDZIAŁ PUBLICZNIE, CZY JEST ZA, CZY PRZECIW TEJ INWESTYCJI. Cała reszta to formalności ....
« Ostatnia zmiana: 20-09-2013, 21:33 wysłana przez Redaktor »

Redaktor

 • Moderator Globalny
 • Stały bywalec
 • *****
 • Wiadomości: 188
  • Zobacz profil
Odp: Budowa chlewni w Niedrzwicy Dużej
« Odpowiedź #6 dnia: 22-09-2013, 15:20 »
Uczestnicy Walnego Zebrania Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Niedrzwickiej w dn. 19 września 2013 r. byli jednomyślni w ocenie planowanej inwestycji pod nazwą budowa chlewni w Niedrzwicy Dużej i przeciwni jej lokalizacji przy ul. Spółdzielczej. Wyrazili to w głosowaniach nad dwoma projektami uchwały (obydwie negatywne). Budująca była dyskusja poprzedzająca podjęcie uchwały, konstruktywna i merytoryczna.
Mój przedmówca obawia się, że wójt zasłaniając się prawem mydli oczy miejscowym “lemingom” i przymusza organ władzy do zajęcia jednoznacznego stanowiska w tej “świńskiej” sprawie. Sądząc po dyskusji i głosowaniu wójta (jako członka towarzystwa) za uchwałą, wydaje się, że dołoży on wszelkich starań by Niedrzwica była czysta ekologicznie i przyjazna ludziom. Wójt po pierwsze nie uchylił się od głosowania, a po drugie czuł presję społeczną by nie dopuścić do rozlewania się protestów wobec planów budowy chlewni. Nie mniej jednak, nie zwalnia to nas mieszkańców od trzymania ręki na pulsie i wspólnym działaniu przeciwko szkodliwej lokalizacji tego kombinatu produkcji żywca.

Ps. Nie wydaje mi się, żeby niedrzwiczanie, zarówno zorganizowani w naszym stowarzyszeniu jak i  in gremio mogli być wdzięcznymi postaciami porównywalnymi z lemingami. Sądząc po opiniach i dyskusjach społecznych jakie toczą się w tej sprawie ludziom nieobojętne jest, czy ma powstać duża chlewnia w Niedrzwicy i mają zdecydowane, własne poglądy w tej sprawie.

Niedźwiadek

 • Nowy
 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 75
  • Zobacz profil
Odp: Budowa chlewni w Niedrzwicy Dużej
« Odpowiedź #7 dnia: 23-09-2013, 22:39 »
Mój szanowny przedmówca nie odniósł sie jednak do kwestii, czy wójt gminy dołożył odpowiednich starań by nie doszło do konfliktu. Gdyby wójt był wójtem "co się zowie" nie uciekałby przed protestującymi mieszkańcami , informację o planowanej inwestycji obwieścił by jak należy a nie skrywał to na kartce papieru A4 wystawionej na paliku przy drodze. W końcu widząc, że konflikt nabrzmiewa - sam by wyszedł z inicjatywą zebrania sołeckiego, szerokiej konsultacji społecznej.
Teraz mamy sytuację taką, że wójt pod naciskiem grupy osób z Towarzystwa głosuje za uchwałą o niezadowoleniu ludzi z planowanej inwestycji. Czasami i diabeł w ornat sie ubierze i na mszę ogonem dzwoni.
Czy uchwała wskazuje, kto w gminie jest odpowiedzialny za zaistniały stan rzeczy?? Czy uchwała jest wyraźnie zaadresowana do tego, kto miesięcznie bierze ponad 6 tys. zł, za to by rządzić i brać odpowiedzialność za gminę. Dla mnie to ewidentny przykład hipokryzji wójta, który uśmiecha się gdy wszyscy sie śmieją, a płacze gdy inni ronią łzy.
« Ostatnia zmiana: 24-09-2013, 08:15 wysłana przez Niedźwiadek »

esmeralda

 • Stały bywalec
 • ***
 • Wiadomości: 111
  • Zobacz profil
Odp: Budowa chlewni w Niedrzwicy Dużej
« Odpowiedź #8 dnia: 03-08-2016, 10:00 »
Tego typu inwestycje na pewno wymagają takich namiarów: Wiertnica Wrocław
Czy wiecie gdzie takie podobne namiary znajdę w okolicy?

pieknyolek

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 78
  • Zobacz profil
Odp: Budowa chlewni w Niedrzwicy Dużej
« Odpowiedź #9 dnia: 22-02-2019, 13:52 »
Do takiej inwestycji przydała by się obsługa geotechniczna. Firma, która podejmie się tego zadania to na pewno  http://gco-consult.com/

lucjanpiatek

 • Nowy
 • *
 • Wiadomości: 3
  • Zobacz profil
Odp: Budowa chlewni w Niedrzwicy Dużej
« Odpowiedź #10 dnia: 25-04-2019, 14:28 »
Bez obsługi geotechnicznej oraz dobrego projektanta nie ma szans aby inwestycja była udana niestety a to wiąże się z dodatkowymi kosztami.