Autor Wątek: Podatek śmieciowy  (Przeczytany 29730 razy)

Redaktor

 • Moderator Globalny
 • Stały bywalec
 • *****
 • Wiadomości: 188
  • Zobacz profil
Odp: Podatek śmieciowy
« Odpowiedź #15 dnia: 09-05-2013, 22:37 »
Nowy podatek tzw. śmieciowy, a zwłaszcza ustalone stawki opłat, które będziemy płacić gminie od lipca 2013 roku powoli zaczyna docierać do świadomości mieszkańców gminy. I bulwersuje. Szczególnie mieszkańców tworzących jedno i dwuosobowe gospodarstwa domowe. Jest ich w gminie ponad 30% (ok. 370 gospodarstw jednoosobowych i 380 gospodarstw dwuosobowych). Mieszkańcy ci są niezadowoleni z uchwalonej przez radnych  (z inicjatywy wójta) ryczałtowej metody naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego, a przede wszystkim ze zróżnicowania opłat wg liczby osób tworzących gospodarstwo domowe. Gospodarstwa jednoosobowe mają płacić miesięcznie po 15 zł, a gospodarstwa zamieszkałe od 2 do 5 osób mają naliczoną opłatę w wysokości 20 zł. Gospodarstwa złożone z więcej niż 5 osób będą płaciły 28 zł.  W praktyce wysokość opłaty śmieciowej w zależności od wielkości gospodarstwa będzie wynosiła od 15 do 3 zł na osobę w gospodarstwie.


Najwięcej zapłacą osoby samotne, po 15 zł. W gospodarstwach cztero i pięcioosobowych wysokość opłaty wyniesie już tylko 5 zł i 4 zł. Wniosek nasuwa się sam. Mało liczebne gospodarstwa radni obciążyli najbardziej. Do tego wszystkiego w podjętych uchwałach o ustaleniu metody opłaty i jej wysokości za gospodarowanie odpadami komunalnymi radni przegłosowali kuriozalne uzasadnienie, że „uelastycznienie systemu sprawi, że koszty zagospodarowania odpadów ponoszonych przez właścicieli nieruchomości będą adekwatne do ilości wytworzonych przez nich odpadów”. Tym sposobem radni uznali, że gospodarstwa jedno i dwuosobowe produkują tyle samo odpadów komunalnych co gospodarstwa wieloosobowe złożone z 4 i 5 osób. Jest to uzasadnienie nierzeczywiste i nieprawdziwe.


W tekście uzasadnienia zabrakło choćby stwierdzeń wójta i przewodniczącego rady gminy, /wygłaszanych na posiedzeniach organów gminy/, że jest to wspieranie przez gminę rodzin wieloosobowych. Szkoda tylko, że kosztem ludzi starszych, schorowanych i przeważnie gorzej sytuowanych. Ani to sprawiedliwe, ani demokratyczne!W następnym poście przedstawię jak kształtują się uchwalone przez rady gmin stawki za śmieci w pozostałych gminach powiatu lubelskiego.

« Ostatnia zmiana: 09-05-2013, 22:43 wysłana przez Redaktor »

Redaktor

 • Moderator Globalny
 • Stały bywalec
 • *****
 • Wiadomości: 188
  • Zobacz profil
Odp: Podatek śmieciowy
« Odpowiedź #16 dnia: 10-05-2013, 16:06 »
W powiecie lubelskim gminy generalnie optowały za dwoma metodami naliczania opłaty śmieciowej: od gospodarstwa domowego (9 gmin) i od liczby mieszkańców w gospodarstwie (tzw. pogłówne) 7 gmin.

Metodę naliczania opłaty od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość przyjęły gminy: Bełżyce i Krzczonów (po 7 zł od osoby), Bychawa, Niemce i Wojciechów (po 6 zł od osoby),Konopnica (po 8 zł od osoby) i Wólka (po 5 zł od osoby).

Pozostałe gminy, w tym Niedrzwica przyjęły ryczałtową metodę nalicza
nia opłaty śmieciowej od gospodarstwa domowego. Wysokość opłaty w poszczególnych gminach została mocno zróżnicowana.


Najwyższa opłata śmieciowa występuje w gminach Wysokie, Głusk i Zakrzew - od 22 do 25 zł od gospodarstwa domowego. Podawane stawki opłat dotyczą sytuacji segregowania odpadów. Brak segregacji zwiększa opłaty prawie o 100% we wszystkich gminach.

W gminach: Borzechów, Garbów, Jabłonna, Jastków naliczona opłata dla gospodarstwa domowego wynosi od 10 zł (dla gospodarstw jednoosobowych) do 35 zł dla gospodarstw wieloosobowych. Jedyną gminą, która nie uchwaliła stawek za śmieci jest gmina Strzyżewice. W gminie tej za to przeprowadzono już przetarg, który wyłonił firmę wywozową. Realny koszt wywozu zaoferowany przez firmę będzie obciążał  mieszkańców, producentów śmieci. Wkrótce poznamy w jakiej wysokości opłaty za odpady komunalne będą płacili mieszkańcy Strzyżewic. Będą to kwoty realne, po rzeczywistych kosztach wywozu odpadów.
Jak widać najniższy podatek śmieciowy będzie aktualnie obowiązywał w gm. Wólka. Rodzina czteroosobowa zapłaci w sumie w tej gminie 20 zł za wywóz śmieci. Za to osoby samotne i mało liczne rodziny zapłacą już symboliczną opłatę. I ściągalność tego podatku przez gminę będzie raczej wysoka.

W naszej gminie radni również rozważali metodę naliczania opłaty śmieciowej od liczby osób (tzw. “pogłówne”). Opłata skalkulowana przez urzędników miała wynieść 7 zł od osoby miesięcznie za wywóz śmieci segregowanych i 14 zł od osoby za odpady niesegregowane. Radni zrezygnowali z tej metody i wybrali ryczałt od gospodarstwa, który choć prosty w obsłudze, nierówno i niesprawiedliwie traktuje słabsze jednostki.   
« Ostatnia zmiana: 11-05-2013, 22:58 wysłana przez Redaktor »

Minor

 • Nowy
 • *
 • Wiadomości: 14
  • Zobacz profil
Odp: Podatek śmieciowy
« Odpowiedź #17 dnia: 23-03-2014, 12:35 »

Jak było do przywidzenia osoby tworzące gospodarstwa dwuosobowe czują się pokrzywdzone zakwalifikowaniem ich do grupy osób wytwarzających taką sama ilość odpadów co gospodarstwa 4-5 osobowe, a tym samym ponoszącym opłatę śmieciową w tej samej kwocie.


Realizacja ustawy śmieciowej w naszej gminie przebiega bez większych zakłóceń. Mimo wszystko powszechne są skargi mieszkańców tworzących gospodarstwa dwuosobowe. Często nie wystawiają kontenerów do wywozu odpadów, bo ich nie mają, albo mają śladowe ilości. Płacą natomiast tyle  samo co gospodarstwa 4-5 osobowe. Może czas zrobić korektę opłat i obniżyć tej grupie gospodarstw wysokość płaconego ryczałtu.
« Ostatnia zmiana: 23-03-2014, 12:39 wysłana przez Minor »

pieknyolek

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 73
  • Zobacz profil
Odp: Podatek śmieciowy
« Odpowiedź #18 dnia: 08-05-2019, 12:23 »
Na ile opiewa kwota tej opłaty ?
__________________________________
http://inhouse.szczecin.pl/domy/sprzedaz