Autor Wątek: Reforma w gminnej oświacie  (Przeczytany 18163 razy)

Redaktor

 • Moderator Globalny
 • Stały bywalec
 • *****
 • Wiadomości: 188
  • Zobacz profil
Reforma w gminnej oświacie
« dnia: 10-12-2012, 21:29 »
 Czy rada gminy i wójt zdecydują się na racjonalizację sieci szkół w gminie, co będzie skutkowało przekształceniem jednej lub trzech szkół w tzw. małe szkoły prowadzone przez stowarzyszenie bądź przez inny organ prowadzący? Czy reforma zostanie ograniczona tylko do szkoły w Mariance? A może zostanie utrzymane status quo? Dylemat ten radni i rodzice uczniów muszą rozstrzygnąć do końca lutego 2013 r. Prognoza demograficzna dla tych szkół nie jest wcale optymistyczna. Do szkoły w Mariance obecnie uczęszcza 37 uczniów klas 1 – 6 (bez klasy zerowej i przedszkolaków).

Gmina otrzymała od państwa na 2013 rok  10 005 564 zł subwencji, co pokrywa 73,8% planowanych wydatków na oświatę. Do jej normalnego funkcjonowania musi dołożyć ze środków własnych ok. 3 550 370 zł.
« Ostatnia zmiana: 12-12-2012, 16:51 wysłana przez Redaktor »

komentator

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 70
  • Zobacz profil
Odp: Reforma w gminnej oświacie
« Odpowiedź #1 dnia: 12-01-2013, 20:47 »
W protokole ze wspólnego posiedzenia komisji rady gminy (20.12.2012 r.) władze samorządowe ujawniły częściowo swoje plany reformatorskie wobec małych szkół. Wójt poinformował, że kontaktował się ze społecznością szkoły w Mariance i nie zauważył by rodzice byli zainteresowani zakładaniem stowarzyszenia i dlatego planuje utworzyć na Mariance punkt filialny szkoły w Niedrzwicy Dużej (dla kl. 1-3). Na początku stycznia ma zostać podjęta uchwała intencyjna w tej sprawie. Dalej w pomysłach reformatorskich poszedł przew. Pyda, który poinformował, że zgłaszał propozycję powołania Zespołu Szkół Podstawowych (dla małych szkół). Jego zdaniem wdrożenie tego pomysłu z czasem zmniejszyłoby zatrudnienie i w perspektywie kolejnych lat byłyby oszczędności dla budżetu gminy. Radny nie sprecyzował kto byłby organem prowadzącym dla tego zespołu i jakie regulacje prawne dotyczące nauczycieli by w nim obowiązywały.
« Ostatnia zmiana: 12-01-2013, 20:49 wysłana przez komentator »

Redaktor

 • Moderator Globalny
 • Stały bywalec
 • *****
 • Wiadomości: 188
  • Zobacz profil
Odp: Reforma w gminnej oświacie
« Odpowiedź #2 dnia: 18-01-2013, 21:31 »
Radni na sesji w w dn. 24 stycznia 2013 r. podejmą uchwałę w sprawie zamiaru przekształcenia szkoły w Mariance. w filię szkoły w Niedrzwicy Dużej.

Szkoła ta w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku wraz ze szkołą w Czółnach i na Warszawiakch stanowiła już punkt filialny Zbiorczej Szkoły w Niedrzwicy Dużej. Wdrażano wówczas tzw. reformę szkoły dziesięcioletniej z której po paru latach się wycofano. Punkt filialny obejmował kl. 0 -3 i pracowały tam wówczas dwie siły nauczycielskie, o czym dobrze wiem, bo pracowałam tam przez jeden semestr w roku szkolnym 1978/79.

Redaktor

 • Moderator Globalny
 • Stały bywalec
 • *****
 • Wiadomości: 188
  • Zobacz profil
Odp: Reforma w gminnej oświacie
« Odpowiedź #3 dnia: 25-01-2013, 21:26 »
Przekształcenie z likwidacją w tle

Wczoraj (24.01.2013 r.) na sesji rady gminy radni podjęli uchwałę o zamiarze przekształcenia szkoły podstawowej w Mariance w filię szkoły podstawowej w Niedrzwicy Dużej. Wójt proponował obniżenie stopnia organizacyjnego szkoły do kl. 0-3. (Osobiście jednak zalecał prowadzenie szkoły z klasami 0-6 w ramach stowarzyszenia). Komisja oświaty wnioskowała o utworzenie szkoły filialnej w strukturze kl. 0-6. W przypadku szkoły filialnej kl. 0-3 budżet gminy zaoszczędzi ok. 200 tys. zł a w strukturze organizacyjnej kl. 0-6 przyniesie znikome oszczędności.

Negatywne stanowisko wobec zmian organizacyjnych w szkole w Mariance zajęli rodzice, nauczyciele i ZNP. Społeczność szkolna chciała utrzymania szkoły w obecnej formie organizacyjnej.

Inne rozwiązanie organizacyjne dla m.in. szkoły w Mariance proponowali radni A. Pyda i Z. Śpiewak. Radni odwiedzili gminę Iwaniska (woj. świętokrzyskie), gdzie zapoznali się z organizacją scentralizowanej sieci szkolnej w gminie. Funkcjonowanie tej struktury przyniosło gminie oszczędności i jednocześnie dało nauczycielom zatrudnienie. Radni stwierdzili jednak, że przeniesienie tej formy organizacyjnej szkół do naszej gminy wymaga dłuższego przygotowania i dlatego nie można robić tego obecnie, a przymierzyć się do tego zadania w przyszłości.

Wątpliwości proceduralne w sprawie tworzenia szkoły filialnej na Mariance zgłosił dyr. SP w Niedrzwicy Dużej A. Pastuszak. W proponowanym przez radnych wariancie szkoły filialnej z klasami 1-6 nie dostrzegł oszczędności, a jedynie pozorowanie działań. Zdaniem dyrektora przekształcenie wiąże się najpierw z likwidacją szkoły, co niesie za sobą koszty odpraw dla nauczycieli dla których samorząd nie znajdzie pracy. Zwrócił uwagę, że szkoła w Niedrzwicy Dużej jest w stanie zagwarantować proces dydaktyczny w szkole na Mariance swoją kadrą nauczycieli a on sam nie chciałby być postrzegany jako likwidator i pełnić rolę miotły, która ma posłużyć do wymiecenia nauczycieli tam zatrudnionych. Za rok może się okazać, że koszty utrzymania szkoły w Mariance będą tak duże, że będzie musiał wnioskować o redukcję oddziałów.

Ostatecznie wójt przegrał głosowanie o przekształcenie szkoły w Mariance w filię kl. 0-3 szkoły podstawowej w Niedrzwicy Dużej. (za uchwałą głosowało 2 radnych, 2 się wstrzymało a przeciwnych było 11). Odwrotnie było w głosowaniu nad uchwałą o przekształceniu szkoły w Mariance w filię o strukturze organizacyjnej kl. 0-6, zgłoszoną przez radną B. Segit. Za uchwałą tą głosowało 11 radnych.

Wydaje się, że przyjęte przez radnych rozwiązanie jedynie odroczyło wyrok na szkole w Mariance. Radni nie znaleźli satysfakcjonującego wszystkie strony sporu rozwiązania. A może go nie ma? Radni Pyda i Śpiewak zbyt późno rozpoczęli poszukiwanie pozytywnego rozwiązania w innych gminach. Pytanie tylko, czy możliwe jest skopiowanie modelu sieci szkolnej z innej gminy na grunt naszej gminy bez perturbacji i konfliktów. W siedmiotysięcznej gminie Iwaniska funkcjonuje 7 szkół: 1 gimnazjum, 5 szkół podstawowych i 1 Zespół Szkół Publicznych. W gminie Niedrzwica liczącej 11 450 mieszkańców samorząd gminny prowadzi 10 szkół: 3 gimnazja i 7 szkół podstawowych. Już sam punkt wyjścia daje wiele do myślenia o strategii rozwoju oświaty w gminie.
« Ostatnia zmiana: 25-01-2013, 21:52 wysłana przez Redaktor »

komentator

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 70
  • Zobacz profil
Odp: Reforma w gminnej oświacie
« Odpowiedź #4 dnia: 02-02-2013, 23:26 »
 Historia przekształcania szkoły w Mariance jak w pigułce pokazuje brak pomysłu samorządu gminnego na rozwiązanie problemów oświatowych spowodowanych niżem demograficznym. Radni mimo zmotywowania się do pracy wyższymi dietami i ryczałtem nie wykazali się kompetencją, odwagą, energią czy wolą rozwiązania problemu małych szkół w gminie. Podjęta uchwała o przekształceniu szkoły w Mariance ze struktury kl. 0-6 w filię szkoły w Niedrzwicy Dużej o strukturze kl. 0-6 to porażka i pozorowane działania, że coś się robiło, aby niczego nie zmienić. Wynik głosowania wskazuje, że grupa która rządzi gminą nie ma na nią pomysłu, ani strategii rozwoju. Wójt zależny od tej grupy stosuje półśrodki na przetrwanie, byle do końca kadencji i żeby nie zrażać sobie potencjalnych wyborców. A potem jakoś to będzie. Grupa KW „Razem dla Gminy” i te półśrodki odrzuca. W następnym roku, wyborczym przecież nikt nie będzie ryzykował samobójstwem i przedstawiał pomysły na rzekomo bezbolesną racjonalizację sieci szkolnej. Łudzenie małych szkół, że w dużych szkołach są jakieś rezerwy jest ryzykowne. Wymyślono więc sposób, żeby zrobić filię bez zasadniczych zmian strukturalnych. Szkoła w Mariance straciła samodzielność, a w przyszłości może zupełnie zniknąć. Tak jak szkoły filialne w Ewuninie i w Zalesiu w gm. Wilkołaz. Przekształcenie jednej szkoły nie przyniesie większych efektów. Dopiero przekształcenie wszystkich, być może z etapowaniem  tego procesu może przynieść spodziewany efekt. To bolesna konstatacja, którą obecni radni odrzucają. Nietrudno to zrozumieć, skoro w 2009 roku krytykowali poprzednie władze samorządowe za plan przekształcenia szkół, który uznawali za likwidację. Problem wrócił jak bumerang. W ubiegłym roku radni mieli jego przedsmak i powinni się zdecydować na wypracowanie jakiegoś modelu funkcjonowania małych szkół. Wszystkich, nie tylko szkoły w Mariance. Rok ten zmarnowali i przetrwali w poczuciu, że problemy rozwiążą się same, a może zrobią to za samorządy władze centralne.

senior

 • Nowy
 • Nowy
 • *
 • Wiadomości: 19
  • Zobacz profil
Odp: Reforma w gminnej oświacie
« Odpowiedź #5 dnia: 03-02-2013, 18:14 »
Mam również wrażenie, że działania radnych i wójta są pozorowane i nie przynoszą rozwiązań dla Niedrzwickiej oświaty.

Redaktor

 • Moderator Globalny
 • Stały bywalec
 • *****
 • Wiadomości: 188
  • Zobacz profil
Odp: Reforma w gminnej oświacie
« Odpowiedź #6 dnia: 08-02-2013, 15:22 »
Możliwe scenariusze dla szkoły w Mariance po przekształceniu jej w filię kl. 0-6 szkoły w Niedrzwicy Dużej:
 
 • wariant status quo, zapewnia utrzymanie przez dyrektora szkoły w Niedrzwicy Dużej zatrudnienia wszystkich uczących w szkole na Mariance nauczycieli. Gmina zyskuje nieznaczne oszczędności na dodatku funkcyjnym dla kierownika filii, nauczyciele zachowują dotychczasowe miejsca pracy. Wariant na przetrwanie.
 • szkoła w Mariance po przekształceniu w filię kl. 0-6 musi zostać de facto zlikwidowana. Wiąże się to z wypowiedzeniami pracy nauczycielom tej szkoły (do 31 maja 2013 r.). Dyrektor szkoły w Niedrzwicy Dużej utrzymuje sześcioklasową szkołę w Mariance, ale nie zatrudnia wszystkich nauczycieli z tej szkoły i przydziela godziny ponadwymiarowe nauczycielom ze szkoły w Niedrzwicy Dużej. Gmina w ten sposób oszczędza z marszu na co najmniej 3-4 etatach. W szkole w Niedrzwicy nauczyciele uzyskują wyższy poziom wynagrodzenia co wpływa na zmniejszenie dodatków uzupełniających. Wariant korzystny dla gminy pod warunkiem, że zabezpieczy w pierwszym roku odprawy dla niezatrudnionych (zwolnionych) nauczycieli z Marianki.
 • wariant mieszany, szkoła w Mariance jest redukowana etapami; co roku zmniejsza się liczbę etatów, nauczyciele ze szkoły Niedrzwicy uzupełniają bądź mają nadgodziny w Mariance (gmina na raty daje odprawy dla zwalnianych, co nie obciąża jednorazowo jej budżetu)
 • nauczyciele szkoły w Mariance biorą sprawy w swoje ręce, zakładają stowarzyszenie i prowadzą szkołę; istnienie szkoły niepewne, gdyż szkoła nie będzie w stanie raczej samodzielnie się utrzymać. Chyba żeby została przygarnięta przez inne stowarzyszenie, np z Radawczyka. Nauczycielom gmina wypłaca należne odprawy.
 • powołanie jednego silnego stowarzyszenia małych szkół w gminie; wariant najtrudniejszy do realizacji z powodu silnego oporu społecznego. Dla gminy wariant korzystny, dla nauczycieli mniej, chyba żeby nauczyciele odchodzili z przyczyn naturalnych (np. na emeryturę) i nie trzeba było ich zwalniać. Nauczycielom gmina wypłaca należne odprawy. Wariant najmniej realny.

Który ze scenariuszy zostanie zrealizowany okaże przyszłość. A może zostanie skalkulowany i wdrożony wariant powołania zespołu małych szkół samorządowych? Nad tym wariantem gmina powinna się pochylić, żeby zweryfikować możliwości jego realizacji w realiach naszej gminy. Warto przygotować taki wariant, pod warunkiem, że nie będzie generował kosztów, a wręcz odwrotnie, co jest celem racjonalizacji sieci szkolnej w gminie.
« Ostatnia zmiana: 08-02-2013, 15:24 wysłana przez Redaktor »

Redaktor

 • Moderator Globalny
 • Stały bywalec
 • *****
 • Wiadomości: 188
  • Zobacz profil
Odp: Reforma w gminnej oświacie
« Odpowiedź #7 dnia: 28-02-2013, 10:57 »
Bez euforii i entuzjazmu, za to z determinacją i odwagą społeczność szkoły w Mariance zdecydowała się bronić swojej placówki przed powolną likwidacją. Rodzice i nauczyciele założyli stowarzyszenie, które szkołę poprowadzi, a radni (8 głosami za) na sesji w dn. 27.02.2013 r. formalnie przegłosowali uchwałę w sprawie zamiaru przekazania stowarzyszeniu szkoły od września 2013 r. Wcześniejsze przekształcenie szkoły w filię szkoły podstawowej w Niedrzwicy Dużej negatywnie zaopiniował kurator oświaty, rada pedagogiczna i rodzice.
Skoro rodzice i nauczyciele wzięli sprawy w swoje ręce to należy im życzyć powodzenia w realizacji ambitnego zamierzenia i dobrej współpracy z samorządem. Trochę może dziwić fakt, że oto powstaje kolejne stowarzyszenie prowadzące szkołę podczas gdy w oświacie gminnej działa już od kilku lat inne stowarzyszenie, które w myśl zasady „w kupie siła” mogłoby prowadzić kolejną szkołę i lepiej zaspokajać potrzeby i braki wszystkich małych szkół.
« Ostatnia zmiana: 28-02-2013, 13:02 wysłana przez Redaktor »

Minor

 • Nowy
 • *
 • Wiadomości: 14
  • Zobacz profil
Odp: Reforma w gminnej oświacie
« Odpowiedź #8 dnia: 04-09-2013, 20:35 »
Namieszali na koszt gminy

Szkoła w Mariance z dniem 1 września 2013 r. zachowała status szkoły samorządowej, a tym samym nadal będzie generowała wysoki poziom kosztów utrzymania. Na 34 dzieci subwencjonowanych przez państwo przypada ok. 9 etatów nauczycielskich. Szkołę miało poprowadzić stowarzyszenie, lecz od chwili powołania nie podjęło praktycznie żadnej działalności organizacyjnej. Co ciekawsze bynajmniej nie kwapiło się do współpracy z gminą w kwestii podpisania umowy i zwyczajnej lojalności .
W końcu lipca okazało się dopiero dlaczego stowarzyszenie było nieaktywne. Otóż dzięki niekonsekwencji służb wojewody, naciskom ZNP, niektórych radnych i urzędników gminnych niezbyt obciążonych obowiązkami, doszło do uchylenia uchwały rady gminy Niedrzwica Duża z kwietnia 2013 roku o przekazaniu szkoły miejscowemu stowarzyszeniu. Nadzór prawny wojewody najpierw uchwałę zaakceptował w ustawowym terminie (30 dni), po czym w lipcu  wojewoda, sam z siebie i “własnej woli”zaskarżył wcześniej zaakceptowaną uchwałę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Tenże sąd w ekspresowym tempie - jak na warunki polskie - wydał orzeczenie niekorzystne dla gminy, cofające podjęte wcześniej uzgodnione publicznie warunki ramowe funkcjonowania szkoły w formie tzw. "małej szkoły". Powodem podjęcia błędnej uchwały - zdaniem sądu - było niepowiadomienie wszystkich związków zawodowych działających w oświacie (zwłaszcza tych nie działających w gminie) o zamiarze przekształcenia szkoły. Jest to przykład kuriozalnego wykorzystania martwego przepisu przez przeciwników zmian organizacyjnych w gminnej oświacie i beztroskich szafarzy publicznego grosza w interesie wąskiej grupy osób związanych rodzinnie ze szkołą. Gdyby wojewoda dał szansę gminie na naprawienie “rzekomo proceduralnych błędów” i spełnił terminowo swoje obowiązki uchybienie to można było to jeszcze skorygować. Tymczasem sztuczki prawne miejscowych działaczy zainteresowanych utrzymaniem za wszelką cenę prowadzenia szkoły w Mariance przez samorząd zamiast spodziewanych oszczędności powiększą rosnący w tej kadencji rady gminy dług publiczny. Być może rozrzutni radni odbiją sobie wysokie koszty utrzymania szkoły w Mariance na szkole Niedrzwicy Dużej. Zawsze przecież można zwiększyć liczbę uczniów w klasach w tej placówce. Jak widać niedrzwiccy radni nie potrafią zaproponować nic konstruktywnego w rozwiązywaniu problemów oświatowych. A miało być już tak dobrze za rządów komitetu wyborczego “Razem dla gminy”. Na razie to widać same sztuczki i kombinacje z jego strony, rozbrat i nielojalność wobec własnego wójta. Chodzą już słuchy, że liderzy tej grupy robią już przymiarki na funkcje w przyszłych władzach gminnych i jej jednostkach organizacyjnych. W końcu o taką gminę przecież zawalczyli, dla siebie i swoich rodzin!
« Ostatnia zmiana: 04-09-2013, 23:20 wysłana przez Minor »

Koniecpolski

 • Nowy
 • *
 • Wiadomości: 24
  • Zobacz profil
Odp: Reforma w gminnej oświacie
« Odpowiedź #9 dnia: 08-09-2013, 22:20 »
A miało być już tak dobrze za rządów komitetu wyborczego “Razem dla gminy”. Na razie to widać same sztuczki i kombinacje z jego strony, rozbrat i nielojalność wobec własnego wójta.


Widziały gały co brały, wójt A. Kuna miał świadomość z kim chce rządzić (z niektórymi ludźmi, którzy nakłamali w referendum bądź upowszechniali te kłamstwa, lub z ludźmi nieprzygotowanymi do pełnienia funkcji obywatelskich). Niekompetencja, kolizje interesów, strach przed podejmowaniem trudnych decyzji, koleżeńskie układy, obrona interesów wąskiej grupy "swoich" ludzi to nowe normy w naszej pożal się Boże gminnej demokracji. Wójt myślał, że jakoś to będzie, że da radę. Jak mu to wychodzi obserwujemy to na przykładzie nieudanej reformy szkoły w Mariance.

Redaktor

 • Moderator Globalny
 • Stały bywalec
 • *****
 • Wiadomości: 188
  • Zobacz profil
Odp: Reforma w gminnej oświacie
« Odpowiedź #10 dnia: 09-09-2013, 11:43 »
"...Nadzór prawny wojewody najpierw uchwałę zaakceptował w ustawowym terminie (30 dni), po czym w lipcu  wojewoda, sam z siebie i “własnej woli”zaskarżył wcześniej zaakceptowaną uchwałę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Tenże sąd w ekspresowym tempie - jak na warunki polskie - wydał orzeczenie niekorzystne dla gminy, cofające podjęte wcześniej uzgodnione publicznie warunki ramowe funkcjonowania szkoły w formie tzw. "małej szkoły".


Minor się myli. Nic się nie zmieniło. Sądy w Polsce są jednak nierychliwe. Nie było żadnego orzeczenia w sprawie uznania nieważności uchwały rady gminy z dn. 25 kwietnia 2013 r. o przekazaniu szkoły w Mariance do prowadzenia osobie prawnej. Zatem uchwała ta (XXVI/190/13) ma moc obowiązującą i wójt powinien ją wykonywać. Jeżeli tego nie robi to działa wbrew prawu stanowionemu przez radę gminy. Niewykonywanie uchwały pociąga za sobą (w tym wypadku) skutki finansowe dla gminy i to niemałe.
« Ostatnia zmiana: 09-09-2013, 11:45 wysłana przez Redaktor »