Autor Wątek: Nowe okręgi wyborcze w gminie  (Przeczytany 11402 razy)

Redaktor

 • Moderator Globalny
 • Stały bywalec
 • *****
 • Wiadomości: 188
  • Zobacz profil
Nowe okręgi wyborcze w gminie
« dnia: 11-11-2012, 21:40 »

Radni w ekspresowym tempie, dwóch tygodni, podjęli uchwałę w sprawie podziału gminy na jednomandatowe okręgi wyborcze. Uchwała została podjęta 30 października 2012 r. a urzędowy publikator INFO poinformował tylko, że taka uchwała powstała,  czeka na opinię nadzoru prawnego i publikację w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. Jaka to informacja bez podania granic okręgów? Czytelnicy INFO muszą wykazać się dociekliwością i cierpliwością w poszukiwaniu innych źródeł informacji, albo czekać na kolejny numer gminnego publikatora. Zabrakło woli czy miejsca na papierze, żeby pokazać mieszkańcom jak ten podział został dokonany? A zmiany są poważne. W Niedrzwicy Dużej np. będzie teraz 5 okręgów wyborczych, w Niedrzwicy Kościelnej i w Krężnicy Jarej 2 okręgi. Niżej dla zainteresowanych podaję, kto i gdzie będzie wybierał swojego radnego w przyszłych wyborach samorządowych w 2014 r. Co sądzicie o takim podziale gminy na okręgi wyborcze i sposobie ich wprowadzenia? Czy w tej sprawie powinny być prowadzone konsultacje społeczne? Na przygotowanie uchwały o podziale i granicach okręgów wyborczych w gminie władze samorządowe miały kilkanaście miesięcy, praktycznie od lipca 2011 roku, po wejściu w życie nowego prawa wyborczego (kodeksu). Ustawowy termin przygotowania uchwały mijał 1 listopada 2012 r. Rada Gminy Niedrzwica Duża uchwałę o podziale gminy na okręgi wyborcze podjęła zaledwie 2 dni przed ustawowym terminem.
 

Okręg nr 1 -   Niedrzwica Duża, ulice: Cicha, Dworcowa, Kolejowa, Nadrzeczna, Nowa, Ogrodowa, Przechodnia, Przemysłowa, Spółdzielcza, Szkolna, Za Torami (Na jeden mandat przypada 1075 mieszkańców)
Okręg nr 2 -   Niedrzwica Duża: Bełżycka, Północna, Stolarska, Świerkowa, Widokowa, Żużlowa i Tomaszówka (Na jeden mandat przypada 719 mieszkańców)
Okręg nr 3 -   Niedrzwica Duża, ulice: Górki, Krzywa, Lubelska, Na Stawy, Piaskowa, Przerwana, Wyboista, Zamkowa. (Na jeden mandat przypada 966 mieszkańców)
Okręg nr 4 -   Niedrzwica Duża, ulice: Bednarzówka, Bychawska, Krańcowa, Krótka, Murarska, Partyzancka, Przeskok, Słoneczna, Wiśniowa, Wrzosowa. (Na jeden mandat przypada 722 mieszkańców)
Okręg nr 5 -   Niedrzwica Duża, ul: Bazowa, Kraśnicka, Leśna, Nadstawna, Polna, Sosnowa, Żabia, Borkowizna. (Na jeden mandat przypada 969 osób)
Okręg nr 6 -   Warszawiaki, Niedrzwica Kościelna: Czwartaków, Gajowa, Jaśminowa, Józefa Piłsudskiego,Kandydaty, Legionowa, Leśna, Lipowa, Olchowa, Parafialna od nr 15 do końca, Topolowa, Ułańska, Zalesie, Zastawna. (Na jeden mandat przypada 982 mieszkańców)
Okręg nr 7 -   Niedrzwica Kościelna: Bazowa, Jesionowa, Krakowska, Kwiatowa, Ludwinów, Parafialna od nr 3 do nr 12, Parkowa, Różana, Spacerowa, Stefanów, Tatarakowa. (na jeden mandat przypada 600 mieszkańców).
Okręg nr 8 -    Niedrzwica Kościelna Kolonia i Załucze. (Na jeden mandat przypada 402 mieszkańców)
Okręg nr 9 -    Majdan Sobieszczański, Sobieszczany i Sobieszczany Kolonia. (Na jeden mandat przypada 953 mieszkańców)
Okręg nr 10 Czółna (Na jeden mandat przypada 471 mieszkańców)
Okręg nr 11-   Radawczyk, Radawczyk Kol. I (Na jeden mandat przypada 455 mieszkańców)
Okręg nr 12Strzeszkowice Duże, Strzeszkowice Małe  (Na jeden mandat przypada 1048 mieszkańców)
Okręg nr 13Krężnica Jara od nr 2 do nr 315, Trojaczkowice (Na jeden mandat przypada 732 mieszkańców)
Okręg nr 14Krężnica Jara od nr domu 316 do końca, (Na jeden mandat przypada 689 mieszkańców)
Okręg nr 15Krebsówka, Marianka, Osmolice Kolonia (Na jeden mandat przypada 622 mieszkańców)


Wizualizacja podziału Niedrzwicy Dużej na 5 okręgów wyborczych
« Ostatnia zmiana: 09-09-2013, 10:18 wysłana przez Redaktor »

Niedźwiadek

 • Nowy
 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 75
  • Zobacz profil
Odp: Nowe okręgi wyborcze w gminie
« Odpowiedź #1 dnia: 20-11-2012, 20:18 »
Piękna mapka. Szkoda tylko, że wójta Kuna, co to na twarzy tak dumnie w wyborach nosił hasło KONSULTACJE SPOŁECZNE, w tak fundamentalnej sprawie tych konsultacji nie przeprowadził. Pewnie mu Namiestnik PSL-u prezes Sławek zabronił. Bo u nich to taka nowa świecka tradycja - żeby kręcić i chachmęcić po cichu. A kiedy im kto palcem wytknie, że mataczą i ludzi oszukują to zaraz syreny uruchamiają, larum podnoszą, do referendum się garną - bo ich niecne interesiki ktoś odkrył. Tak to jest z ZIELONĄ STRONĄ MOCY - że najchętniej to ona robi interesy "po nocy".
I żeby było już zupełnie na temat: podzielili sobie tak okręgi, żeby Podkowińska była cała i Pyda był syty, a i Chmielewski jak dmuchnie i chuchnie to do ul. Leśnej z ulotką wyborczą doleci.

Redaktor

 • Moderator Globalny
 • Stały bywalec
 • *****
 • Wiadomości: 188
  • Zobacz profil
Odp: Nowe okręgi wyborcze w gminie
« Odpowiedź #2 dnia: 20-11-2012, 21:47 »
Utworzenie jednomandatowych okręgów wyborczych jest możliwe bez większych kontrowersji przy zastosowaniu jednakowych dla wszystkich zasad wyborczych. Jedną z nich jest zasada równości. O ile jest to trudne w przypadku małych miejscowości to w większych  wykrojenie okręgu ze zbliżoną liczbą mieszkańców do normy przedstawicielskiej nie przedstawia większego kłopotu. Pod warunkiem, że istnieje taka wola, a nie chęć kombinowania przy okręgach wyborczych i dopasowywania ich do "swoich ludzi". No bo czym kierowali się radni niedrzwiccy tworząc duży okręg nr 1  z liczbą mieszkańców 1075 i dwa mniejsze liczące po 719 i 722 mieszkańców? To samo dotyczy Niedrzwicy Kościelnej, na jednego radnego w jednym okręgu wyborczym przypada 600 mieszkańców, a w drugim okręgu aż 982.

« Ostatnia zmiana: 21-11-2012, 11:08 wysłana przez Redaktor »